(szlovákul Vacov, németül Waitzen) város Pest megyében, katolikus püspöki székhely. A Dunakanyar kapujaként ismert település Pest megye harmadik legnagyobb lélekszámmal rendelkező városa, a város vonzó célpont - egyrészt 900 éves történelme, másrészt gazdag kulturális élete miatt.
Fekvése
A történelmi Magyarországon a Felvidék határának számító város a Dunakanyarban fekszik, a Duna folyam bal partján, a Naszály hegy alatt. Budapest irányából könnyen megközelíthető autóval a 2-es főúton és a 2/A gyorsforgalmi úton, a 25 perc alatt ideérő zónázó vonatokkal, autóbuszon vagy a Duna mellett futó kerékpárúton, biciklivel. A Dunán egész évben közlekedő rév köti össze Tahitótfaluval, így Esztergom vagy Szentendre felől is könnyen elérhető a város. Amióta megépült a 2/A út (a leendő M2 autópálya), a Budapest - Ipolyság - Krakkó útvonal elkerüli a várost.
A Duna nagyban befolyásolja a város hangulatát. A belvárosi részen a parton parkosított területet alakítottak ki, a külváros partját pedig - a tilalom ellenére - strandolók százai töltik meg a meleg napokon. Természetesen a művészet központja is a Dunapart lett, a korzón a látogatókat váró galériák és múzeumok sorakoznak.
Míg a szemközti parton a Pilis-hegység nyúlványai egészen a Budai-hegységig folytatódnak, a Naszály a Kárpátok Magyarországra átnyúló utolsó vonulatainak zárótagja. Így Váctól északra hegyek, míg Váctól dél felé sík terep képe fogadja az erre járót.
Épületek
Fehérek temploma és rendház
Irgalmas rendi kórház és kápolna
Városháza
Nagypréposti Palota
Görög templom
Kuria
Siketnémák Országos Intézet
Székesegyház (klasszicista, 18. század második fele)
Szeminárium
Püspöki Palota
Papsarok épületei
Püspöki Könyvtár
Kispréposti palota
Templomok, rendházak
Piarista templom és rendház
Ferences templom és rendház
Református templom
Evangélikus templom
Hétkápolna (a Ligetben)
Kálvária
Rókus kápolna
Kőkapu (diadalív Mária Terézia tiszteletére, 18. század második fele)
Hegyes torony, és római kori falmaradványok (a limes és a helyőrség után)
Gombás-patak hídja
Vörösház
Honvédemlékmű